Články

Boj s alergiou

150 miliónov Európanov bojuje s alergiami. Nebuďte preto prekvapení, ak začnete z ničoho nič kýchať.

150 miliónov Európanov bojuje s alergiami (EACCI, 2014). Toto ohromné číslo radí alergické ťažkosti medzi najčastejšie choroby Európanov. Štatistiky naviac dokazujú, že ak trpíme jedným typom alergie, je pravdepodobné, že postupom času pribudnú ďalšie alergie. Nebuďte preto prekvapení, ak začnete z ničoho nič kýchať.

 

Alergia je prehnaná, neprimeraná reakcia organizmu na niektoré látky. Jedným z hlavných spúšťačov alergickej reakcie v našich domácnostiach je prach, ktorý obsahuje množstvo rôznych alergénov. Proti tým sa potom náš organizmus môže brániť kašľom, nádchou alebo môže dôjsť v dôsledku alergickej reakcie až k zápalu spojiviek, kožným vyrážkam alebo dokonca k dýchacím ťažkostiam. Medzi najčastejšie alergény, ktoré si doma pestujeme, patria nasledujúce:

 

Roztoče

Roztoče, 0.3-2mm veľké pavúkovce, sú nezvanými hosťami snáď v každej domácnosti. Najpriaznivejšie podmienky pre život roztočov poskytuje teplé, vlhké prostredie, kde sa príliš neupratuje a nikto tak roztočom neprekáža pri rozmnožovaní. Najlepšie sa im preto darí v matracoch, lôžkovinách a kobercoch. Roztoče sa živia najmä šupinkami ľudskej kože, ktorých človek za rok stratí až 0,5 kg. To predstavuje zásobu potravy pre asi milión roztočov. Pri vysávaní sa nemusíme ani tak obávať, že by vrecko nezachytilo samotného roztoča. Alergickú reakciu však spôsobuje jeho trus a tam sa už vrecko s dobrou filtráciou vyložene hodí.

 

Plesne

Ďalším silným alergénom, s ktorým zápasí väčšina domácností, sú plesne. Všetci poznáme čierne škvrny v rohoch kúpeľní, na zadných stenách obloženia alebo na tapetách. Skvelým miestom pre plesne sú však aj koberce. V jednom grame prachu je až milión spór plesní. Najviac spór plesní do bytu či domu nalieta v priebehu vlhkej jari, leta a jesene. Problémy však s nimi máme hlavne v zime, kedy sa celkovo menej vetrá.

 

Alergény zvierat

Alergií na srsť zvierat v posledných rokoch výrazne pribúda. Zvieracie alergény dosahujú spomedzi všetkých zmienených alergií najmenšie rozmery a dostanú sa tak takmer všade. Najčastejšie alergie vznikajú na mačacie a psie alergény, ktoré nespôsobuje zvieracia srsť, ale alergény v nej usadené.

 

Peľ

Pokiaľ nie ste alergici, je pre vás jar najkrajším obdobím v roku. V opačnom prípade sa kvitnúca príroda a pobyt v nej stávajú utrpením. Avšak aj doma sa musí vetrať a tak sa drobné zrniečka peľu dostávajú do domácností. Ak ste alergici, môže vám byť slabou útechou aspoň to, že nie ste sami. V súčasnej dobe trpí až pätina populácie nejakým stupňom alergie na peľ, a tak patria lieky na zmiernenie alergickej reakcie medzi najpredávanejšie.

Boj s alergiou

Boj s alergiou

150 miliónov Európanov bojuje s alergiami. Nebuďte preto prekvapení, ak začnete z ničoho nič


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


kýchať.

Boj s alergiou

k článku
Podľa čoho si mám vybrať vysávač?

Podľa čoho si mám vybrať vysávač?

Vysoký výkon nemusí poukazovať na favorita

Podľa čoho si mám vybrať vysávač?

k článku
Papier vs textília

Papier vs textília

vysávač vysaje nečistoty z podlahy a vrecko ich buď zachytí, alebo pustí voľne do vzduchu.

Papier vs textília

k článku