Články

Podľa čoho si mám vybrať vysávač?

Vysoký výkon nemusí poukazovať na favorita

Obchodníci Vám ochotne ponúknu hneď niekoľko kategórií, podľa ktorých by ste sa mali orientovať pri nákupe vysávača. Budú medzi nimi určite výkon, hlučnosť, účinnosť filtrácie, objem prachového vrecka, a pod. Výber a samotný nákup vysávača patrí bohužiaľ do kategórie tých nákupov, pri ktorých v obchode na prvý pohľad toho príliš veľa nezistíte, a tak je naozaj dobré sa ihľadom jednotlivých vysávačov informovať vopred a zistiť si o nich čo najviac ako u obchodníkov, tak napríklad v internetových diskusiách.

 

Vysoký výkon nemusí poukazovať na favorita

Mnohí výrobcovia sa snažia zákazníka presvedčiť predovšetkým skvelým výkonom motora a vysokými počtami wattov. Každý si rýchlo spočíta, že čím je vysávač silnejší, tým lešpie bude vysávať. Táto jednoduchá rovnica však dokonalé upratanie sama o sebe nezaručí. Ak sa k výkonu nepridá vhodná konštrukcia kobercovej hadice či rotačnej kefy a patričná konštrukcia tela vysávača, nemôže byť vysoký výkon motora ideálne využitý. Túto symbiózu alebo naopak dysharmóniu už zákazník nevie posúdiť. V posledných rokoch sa naviac objavujú tzv. zelené vysávače, ktoré kladú dôraz na energetickú úsporu za zachovaných dobrých sacích vlastnostiach. Je teda zjavné, že vysoký výkon nie je nutným predpokladom dobrého vysávača.

 

Počet filtrov nerozhoduje

S počtom filtrov je to podobné ako s počtom wattov. Aj tu sú čo najvyššie čísla udávané ako miera spoľahlivosti a čistoty a samozrejme ako lákadlo pre prípadných záujemcov. Filtre sú samozrejme neoddeliteľnou súčasťou každého vysávača, ale skôr než ich počet je dôležitá presnosť ich uchytenia a montáže. Ak nebudú filtre vo vysávači precízne vsadené, nájde si vzduch vlastnú postrannú cestu najmenšieho odporu. To platí aj pre HEPA filter, ktorý sa považuje za jeden z najdokonalejších a najúčinnejších filtrov. Málo kto vie, že do čísla udávajúceho počet filtrov sú zaradení tiež jednotlivé vrstvy prachového filtra, teda vrecka do vysávača. Z toho je zrejmé, že tento počet filtračných jednotiek sa mení podľa toho, koľkovrstvové vrecká si práve kupujete.

 

Čo teda rozhoduje? Podľa čoho si nakoniec vyberať?

 

Máme pre Vás tri odporúčania:

- Nenakupujte spontánne podľa toho, čo majú v obchode a čo Vás práve uchvátilo, pri vysávačoch

tento často vynikajúci postup môže žalostne zlyhať. Zistite si dopredu viac informácií o modeloch,

ktoré Vás už zaujali.

 

- Nevenujte pozornosť len telu vysávača. Vysávanie ovplyvní viac, než by ste čakali, konštrukcia

podlahovej – kobercovej – hubice či rotačnej kefy. Tvar musí zaistiť dobré prisatie na koberec a

rozloženie sacieho výkonu po celej šírke.

 

- Zistite si sací výkon. Ide o veličinu, ktorá by mala byť udávaná pre kobercovú hubicu. Ak je sací

výkon udávaný pre vstup – otvor do vysávača alebo nie je uvedené, pre ktorú časť vysávača platí, je táto informácia zavádzajúca, pretože prechodom hadicou sa sací výkon znižuje.

 

 

Na záver ešte niekoľko konkrétnych tipov:

- Kupujte vysávač na mieru Vášmu domu alebo bytu. Máte prevažne koberce? Určite oceníte rotačné kefy (elektrické, turbo) zvyšujúce výkon satia. Ak máte ýhradne tvrdé podlahy, nemá pre Vás rotačná kefa zvláštny význam.

 

- Kupujte vysávač na mieru Vašej rodine. Máte doma alergika? Potom pre Vás bude jednou z najdôležitejších položiek dobre tesniaci HEPA filter a sústava filtrov ako taká.

 

- Máte doma chlpatého maznáčika? Potom Vás bude zaujímať, či má vysávač vhodné príslušenstvo na vysávanie pohoviek, vankúšov a odchlpovanie všemožných textílií.

 

- Podstatne zdravšie vysávanie zaistíte, ak budete do vysávača kupovať výhradne textilné vrecká.

Tieto textilné prachové filtre sú zložené z niekoľkých vrstiev netkanej textílie (spravidla 2-5 vrstiev) a zaisťujú tak prvotnú prachovú aj antibakteriálnu filtráciu.

 

- Stojanové, kompaktné a malé ručné vysávače sú šikovní pomocníci, ale hodia sa skôr ako ,,2.

vysávač“. Nemávajú taký dobrý sací výkon ako bežné vysávače, po určitej dobe je nutné ich pripojiť na nabíjačku bez ohľadu na to, či už ste stihli povysávať všetko alebo nie, majú menší obsah prachového filtra.

 

- Vysávače, ktoré zachytávajú prach a ostatné nečistoty do vody, majú menší sací výkon, aby sa

predišlo nasatiu vody do motora. Po každom použití vyžadujú špeciálnu údržbu.

Boj s alergiou

Boj s alergiou

150 miliónov Európanov bojuje s alergiami. Nebuďte preto prekvapení, ak začnete z ničoho nič


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


kýchať.

Boj s alergiou

k článku
Podľa čoho si mám vybrať vysávač?

Podľa čoho si mám vybrať vysávač?

Vysoký výkon nemusí poukazovať na favorita

Podľa čoho si mám vybrať vysávač?

k článku
Papier vs textília

Papier vs textília

vysávač vysaje nečistoty z podlahy a vrecko ich buď zachytí, alebo pustí voľne do vzduchu.

Papier vs textília

k článku